Własne mieszkania – jak wybrać?

wnetrze00082

Podejmując temat kupna lokum, które tak naprawdę będzie spełnieniem fantazji o czterech kątach na własność, pod uwagę brane są w pierwszej kolejności kryteria jak na przykład miejsce, dostępna infrastruktura, cena, a także kubatura lokum. Niemniej ważną kwestią, którą należałoby rozważyć w pierwszej kolejności, jest decyzja o kupnie apartamentu z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Rynek pierwotny obejmuje mieszkania nowe na rynku nieruchomości, więc takich, do których inwestycja jest jedynie planowana lub które już powstały i czekają na nowych kupujących. Biorąc pod uwagę koniunkturę, zazwyczaj mieszkania są już sprzedane, na długi okres przed definitywną realizacją budowy.
Rynek wtórny dotyczy nieruchomości dotąd eksploatowanych. Sytuacja jest analogiczna z zakupem używanego samochodu osobowego, o mniejszej jednak skali opłat. Lokum z rynku wtórnego nabywane jest od osoby prywatnej, która przedtem je użytkowała.

Apartamenty w stanie deweloperskim, potrzebują urządzania i remontu. Z tego też względu już na etapie uzyskiwania pożyczki hipotecznej, istotne jest, by wziąć pod uwagę kwotę niezbędną na wykonanie wszelkich prac tj. tapetowanie, jak również układania glazury. W sytuacji, kiedy nabywca pominie uwzględnienie finansów na takie prace, może mieć kłopoty z dopieszczeniem lokum, dlatego opłaci się przed uzyskaniem kredytu w instytucji bankowej, skorzystać z pomocy konsultanta, który uwzględni w kredycie wszystkie koszty, o których kupujący nawet nie pomyśli.

Taki doradzony zakup powoduje jednak, że lokum jest w całości wyremontowane zgodnie z pomysłem nabywcy, co czyni, że jest ono zgodne z jego żądaniami co do komfortu przyszłego lokum.

Pozytywne może być także to, że w porównaniu do rynku wtórnego, kupując mieszkanie od dewelopera, nie ma obowiązku zapłaty 2% podatku PCC – od czynności cywilnoprawnych.
wnetrze00007
Z pewnością minusem zakupu nowego mieszkania, jest zazwyczaj długi czas licząc od zakończenia budowy do użytku nabywców. Wyczekując na tą chwile, kupujący musi liczyć się z podwójnym kosztem – z jednej strony spłaca już bowiem ratę pożyczki hipotecznej, a z drugiej nieustannie musi opłacać lokum wynajęte.

Mieszkania od wcześniejszego właściciela są przeważnie wyremontowane i urządzone, w związku z tym nie jest potrzebny na ten cel nadprogramowy budżet, co jest pozytywne dla nabywcy, szczególnie w sytuacji kiedy ma niezbyt wysoką zdolność bankową.

Nabytek taki jest jednak obciążony pewnym ryzykiem co do stanu faktycznego lokum. O ile jego stan zewnętrzny kupujący może osądzić samodzielnie, o tyle określenie zawilgocenia ścian, jakości instalacji wodnej, a także elektryki może okazać się problematyczne, a rzutować może na późniejszy komfort mieszkania.

Pozytywne w sytuacji nabycia używanej nieruchomości jest to, że nie musimy oczekiwać na oddanie inwestycji do użytku. Od razu po podpisaniu umowy, nabywca zostaje właścicielem i może się do mieszkania natychmiast wprowadzić.

Pomimo, iż nie ma znacznej różnicy między kupnem mieszkania z rynku pierwotnego, a zakupem z rynku wtórnego, to Mimo wszystko decyzja w tej kwestii powinna być dokładnie przemyślana, gdyż wiąże się z nieco innym rozkładem kosztów.